از دیرباز کشاورزان برای تقویت خاک و افزایش بازده محصول، از کود حیوانی استفاده می کرده اند. قدیم مرسوم بوده گله دام را قبل از شخم چندین نوبت روی زمین زراعی برده و استراحت و چرا می دادند. کود حیوانی مزیت های بسیاری برای خاک و زمین زراعی به همراه دارد. این کود به عنوان ماده غذایی، مورد استفاه میکرو ارگانیسم های خاک قرار می گیرد که حاصل فعالیت این میکروارگانیسم ها: کربنیک، گاز آمونیاک، ترکیبات نیتراته و بسیاری از ترکیبات ساده و پیچیده دیگر هستند، این ترکیبات مفید و غنی برای خاک توسط فعالیت ریز ارگانیسم های خاک حاصل از تغزیه با کود دامی تولید شده و مورد استفاده نباتات زراعی قرار می گیرند.

 

مزیت کود دامی

نحوه استفاده از کود حیوانی

توجه داشته باشید که کود حیوانی می بایست به صورت پوسیده استفاده شود. هرگز از کود نپوسیده و تازه استفاده نکنید، زیرا علاوه بر بروز مشکلاتی برای خاک، رشد انواع آلودگی و بذور علف هرز از جزیی ترین مواردی است که براز مزرعه پیش خواهد آمد.

برای پوسیدگی اولیه کود می توان آن را در شرایطی که کاملا با آب خیس شده در محلی دپو کرد تا به مرور فرایند پوسیدن کود اتفاق افتد. در این مدت کود باید مرطوب نگه داشته شود و هر گاه نیاز شد آبیاری گردد.  

 

نحوه استفاده از کود حیوانی

 

اهیت پوسیده بودن (تجزیه) کودهای حیوانی

فراوانی ترکیبات آلی ازت دار ساده در کود حیوانی تازه بسیار مسأله ساز است. تجزیه سریع این مواد سبب آزاد شدن آمونیاک و تجمع آن در مجاورت ریشه ها گشته و موجب مسمومیت گیاه می گردد. پوسیدگی اولیه کود این مشکل را مرتفع می سازد، به همین جهت هیچ گاه نباید کود تازه به محصولی که تازه کاشته شده داد.

زیادی املاح در کود حیوانی تازه نیز می تواند از طریق ایجاد “پتانسیل اسمزی” و یا “مسمومیت در گیاه” مساله ساز باشد، بنابراین وجود مقدار متعادلی از عناصر غذایی و عدم ازدیاد عناصری مانند سدیم، در کود دامی مطلوب می باشد. کیفیت مواد بستری نیز نقش مهمی در کیفیت و حالت فیزیکی کود دارد. بنابراین کودی که در طویله موجود است نمی توان روزانه آن را خارج کرد، چرا که بایستی مدتی به شکل مناسبی نگهداری تا توسط باکتری های هوازی و بی هوازی تخمیر گردند.

کود دامی بهترین راه تقویت خاک

کود دامی، بهترین راه تقویت خاک

در کشاورزی برای حصول محصول با کیفیت و پر بازده، یکی از مواردی که می بایست رعایت گردد “نیاز تغذیه ای گیاه” می باشد. این نیاز گیاهان با کود دهی به خوبی رفع می گردد. کودهای حیوانی معمولا اگر به مقدار زیاد به خاک داده شوند نیاز به کود دهی هرساله نمی باشد. کودهای دامی را معمولا از دو تا بیست تن در هکتار به مزرعه اضافه می کنند و برخلاف کود شیمیایی، افزایش مصرف هیچ مشکلی برای مزرعه و گیاهان ایجاد نمی کند. مزیت بسیار بالای استفاده از کود دامی، بهبود ساختار خاک است. همین مساله در گذر زمان موجب بهبود کیفیت خاک مزرعه و افزایش عملکرد خواهد شد.

تیداپارس تولیدکننده ماشین های کشاورزی و گلخانه ای، انواع ماشین کودپاش و کود پخش کن دامی را با بهترین کیفیت و ارائه گارانتی تخصصی، به جامعه کشاورزی ایران عرضه می نماید.

 

تلفن ارتباطی برای اطلاعات و دریافت کاتالوگ: 09904823436-39

 

برای بازدید از تولیدات تیدا و آشنایی با انواع ماشین های کودپاش و کودریز لطفا قسمت محصولات سایت را مشاهده نمایید.

مشاهده انواع کودپاش حیوانی (مناسب مزرعه)

 مشاهده انواع کودریز حیوانی (مناسب باغ)

مشاهده ماشین ترکیبی کودریز مالچر (مناسب صیفی کاری)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *