اهمیت کود دامی برای خاک و نحوه استفاده از کودپاش پشت تراکتوری

اهمیت کود دامی برای خاک:

خاک به عنوان یکی از پیچیده ترین بوم نظام های جهان خلقت شناخته شده است، علت اصلی این پیچیدگی را می توان به دلیل زنده بودن خاک دانست که دنیای اسرار آمیزی از روابط بین موجودات و گیاهان را در دل خود جای داده است. مشکلات زیست محیطی ناشی از کاربرد کودهای شیمیایی، هزینه های تولید و مصرف آن و اثرات سوئی که بر چرخه های زیستی، خود در بوم نظام های زراعی دارند از یک سو و مسأله تأمین غذای کافی با کیفیت مناسب برای جمعیت روز افزون جهان از دیگر سو تجدید نظر در روش های افزایش تولید محصولات زراعی را ضروری ساخته است.

مزیت اقتصادی تولید بیشتر در واحد سطح:

با توجه به افزایش جمعیت کشور برای تولید و تامین غذای داخل و همچنین رونق صادرات تولیدات زراعی در چندسال اخیر نیاز به تولید بیشتر در بخش کشاورزی داریم. صادرات محصولات زراعی کمک بزرگی به اقتصاد کشور است و با توجه به اختلاف قیمت ارز، صادرات تولیدات برای کشاورز هم ارزش افزوده بالایی دارد. بنابراین نیاز به تولید را به کمک روش های نوین باید در دستور کار قرار داد.

 

اهمیت کود دامی برای خاک

 

کود دامی، مهم ترین تقویت کننده هوموس خاک

بر این اساس به نظر می رسد بهترین راه برای نیل به این هدف، افزایش تولید در واحد سطح باشد. بررسی ها نشان داده اند که منابع زیستی (ارگانیک) مانند کود دامی در تلفیق با کود شیمیایی می تواند به حاصلخیزی خاک و تولید محصول بیشتر منجر شود، زیرا این سیستم اکثر نیازهای غذایی گیاه را تأمین کرده و کارآیی جذب مواد غذایی توسط محصول را افزایش خواهد داد.

کودهای دامی علاوه بر اثرات مثبت بیولوژیک و اصلاح خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک به علت این که به آهستگی آزاد شده و در اختیار گیاه قرار می گیرند آلودگی کمتری را درمحیط زیست ایجاد می کنند. تحقیقات نشان داده است که می توان در زمین های زراعی با مصرف کودهای دامی حدود 42 درصد نیتروژن، 29 درصد فسفر و 57 درصد پتاسیم را تأمین کرد. این امر موجب به دست آمدن حداکثر عملکرد در محصول شده و کارآیی مصرف کود شیمیایی را نیز افزایش می دهد.

مضرات مصرف بی رویه کودهای شیمیایی

بشر پس از مشاهده افزایش عملکرد محصولات کشاورزی پس از مصرف انواع کودهای شیمیایی، شروع به استفاده فراوان و بی رویه از این کودها نمود. این مصرف بی رویه مواد شیمیایی باعث از بین رفتن تعادل متوازن عناصر ضروری در خاک، اختلال در حلالیت و جذب عناصر غذایی، آلودگی رودخانه ها و آب های زیرزمینی و عناصر سمی همراه کود شده است. با مصرف کودها میزان عملکرد محصولات افزایش می یابد که این خود، موجب افزایش میزان برداشت عناصر توسط گیاه شده و با تخلیه خاک از سایر عناصر همراه می شود. بنابراین نیاز به تامین موارد مورد نیاز خاک برای ادامه زراعت ضروریست. موادی که برای زمین مفید بوده و بافت آن را بهبود بخشد.

نحوه استفاده از ماشین های کودپاش پشت تراکتوری

 

نحوه استفاده از ماشین های کودپاش پشت تراکتوری:

برای کودپاشی در مزرعه انواع ماشین های کود پاش طراحی و ساخته شده اند. انواع کودپاش پشت تراکتوری که سوارشونده و کششی هستند. این ماشین های مخزن بزرگی برای حمل کود در مزرعه دارند و برحسب ظرفیت مخزن قابلیت حمل تناژ های مختلفی از کود را دارا می باشند.

کودپاش های پشت تراکتوری تیداپارس دارای دو مدل مخزن سه و نیم و شش و نیم مترمکعبی و مناسب برای انواع کودهای حیوانی، مرغی و کمپوست می باشند. در دو نوع دو چرخ با ظرفیت سه و نیم مترمکعب و چهار چرخ با ظرفیت شش و نیم مترمکعب.

کودپاش های دارای مخازن بزرگتر از نظر زمان و انرژی به صرفه تر هستند. تعداد دفعات کمتر بارگیری و رفت و برگشت به مزرعه کمتر اما نیاز به توان بیشتر و تراکتور قوی تر برای کشش دارند. بنابراین برای مزارع بزرگ استفاده از کودپاش های بزرگ به صرفه تر است.

پاشش کود توسط دو دیسک پروانه ای انجام می شود. از ویژگی های خوب کودپاش های دامی تیداپارس، نرخ پاشش یکنواخت در سرعت های مختلف می باشد.

 

شماره تماس کارشناسان شرکت برای اطلاعات تکمیلی و دریافت کاتالوگ کودپاش دامی: 09904823436 الی 39

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *