کشاورزان برای تقویت زمین و بهبود ساختار خاک ابتدا زمین را کود می دهند سپس شخم زده تا کود با خاک ترکیب شود. بهترین کود برای مزرعه کود حیوانی است. علاوه بر تامین نیاز غذایی خاک و گیاهان، موجب بهبود کیفیت ساختار خاک هم شده و بسیار مفید خواهد بود. بنابراین بر حسب زمان مطلوب شخم مزرعه (که به عوامل مختلفی بستگی دارد) زمان مناسب کود پاشی نیز انتخاب می شود.

 شخم زدن بهتر است در چه فصلی انجام شود؟

شخم زدن بهتر است در چه فصلی انجام شود

عوامل موثر بر انتخاب زمان شخم زدن مزرعه:

کشاورزان معمولا در دو فصل اقدام به شخم زدن زمین های خود می کنند. ابتدای بهار و اواخر پاییز.

انتخاب زمان شخم زدن به نوع خاک، موقعیت مزرعه، نوع کشت . . . بستگی دارد.

در این مقاله به این عوامل موثر در انتخاب فصل مناسب شخم در مزرعه می پردازیم.

 نکات قابل توجه در شخم پاییزه مزرعه

شخم پاییزه یا شخم بهاره؟

بسیاری از زارعین فصل بهار را به عنوان بهترین زمان شخم زمین قبول دارند. اما برخی دیگر بسته به شرایط زمین و کود، پاییز را مناسبتر تشخیص می دهند.

دکتر توماس کوشکی یک متخصص باغبانی، شخم پاییزه را توصیه نموده و آن را بر شخم بهاره ارحج می داند.

دلایل ایشان بر ترجیح شخم پاییزه، این است که شخم زنی و آماده سازی خاک در اواخر پاییز به کشاورزان اجازه کاشت زودتر در فصل بهار را می دهد. ایشان در ادامه متذکر می شوند درجه حرارت خاک مزرعه در پاییز بالاتر از اواخر زمستان و اوایل بهار است بنابراین پس از کود دهی به زمین و شخم و ترکیب این کود با خاک، زمان بیشتری برای فعالیت میکرو ارگانیسم های خاک و تجزیه مواد آلی وجود خواهد داشت.

در فصول پاییز و زمستان در پی بارش های بیشتر، رطوبت بیشتری در زمین حفظ شده و لایه های بالای خاک پس از مساعد شدن دما، موقعیت مناسبی برای کاشت زودهنگام دارند.

پس از کودپاشی مزرعه با انواع کودهای آهکی و سنگی لازم است زمین را شخم زده و فصل پاییز و زمستان فرصت مناسبی برای ترکیب و یکپارچگی این کودها با خاک خواهد بود. بنابراین زمین بطور مطلوبی برای رشد و نمو گیاهان در بهار آماده خواهد شد.

شخم پاییزه یا شخم بهاره؟

نکات قابل توجه در شخم پاییزه مزرعه

برای شخم زدن پاییزی می بایست مواردی را در نظر داشت:

در تپه های ساحلی یا زمین های شیب دار شخم پاییزه توصیه نمی شود. به این دلیل که در این مناطق اغلب زمستان های پر بارش و خصوصا بارش های تند، موجب فرسایش خاک پس از شخم خواهد شد.

مورد دیگری که باید رعایت شود: گاهی زارعین زمین هایی که در معرض فرسایش در فصول پر بارش هستند را زیر کشت محصول زمستانه می برند. این مساله برای کمک به حفظ ساختار خاک انجام می شود. در چنین مزارعی می بایست شخم پاییزه مزرعه انجام شود تا زمین برای کشت آماده شود. در این مزارع پس از طی دوره کشت، بهتر است در فصل بهار کود دهی صورت گیرد.

برای خاک های شنی و زمین هایی که لازم است شخم زدن سطحی انجام شود، بهتر است کودپاشی مزرعه و شخم پس از آن را در فصل بهار انجام داد.

 

روش کود دهی مزرعه

روش کود دهی مزرعه

برای کود دهی مزرعه خصوصا مزارع بزرگ از انواع ماشین های کودپاش استفاده می شود. کودپاش ها ماشین هایی هستند در انواع سایز کوچک و بزرگ، چهار چرخ و دو چرخ برای پخش کود در مزرعه. کودپاش ها بر دو گونه هستند:

ماشین کودپاش شیمیایی

ماشین کودپاش دامی

تیداپارس تولیدکننده انواع کودپاش دامی است. به دلیل مزایای بسیار کود دامی و آگاهی از مضرات کود شیمیایی، تیداپارس صرفا ماشین کودپاش حیوانی را در سبد محصولات خود گنجانده است. ماشین های کودپاش دامی این شرکت در دو مدل دو چرخ و چهار چرخ برای همه مزارع کاربری دارند.

در مقالات بعدی به کارکرد کودپاش و استفاده از آن به تفصیل می پردازیم.

 

برای مشاهده مشخصات کودپاش های تیداپارس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کودپاش های دامی تیداپارس

شماره تماس کارشناسان شرکت برای اطلاعات تکمیلی و دریافت کاتالوگ: 09904823436-9

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *