نبود مکانیزاسیون و مشکلات کار با کارگران فصلی

در نهالستان ها، گلخانه های تولیدکننده گل و گیاهان زینتی و فصلی، کارهایی چون پرکردن خاک در کیسه های نایلونی و گلدان ها معمولا توسط کارگران فصلی انجام می شود. از جمله مشکلاتی که در این واحدهای تولیدی رخ می دهد: سرعت و دقت پایین در انجام کار است و بی نظمی کارگران، برنامه ریزی سفارشات گلخانه داران را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرعت بالای پرکردن دستی گلدان ها

 

در این مجموعه ها برای پرکردن گلدان ها در تیراژ بالا به تعداد زیاد نیروی کارگری نیاز بوده و طبیعتا هزینه های سربار گزافی به مجموعه تحمیل می شود. هر ساله مطابق تورم جامعه با افزایش روز افزون هزینه ها، توان تولید واحدهای اقتصادی کاهش می یابد.

عوامل موثر در سود و زیان گلخانه ها

توان رقابت در بازار فروش برای گلخانه ها، نهالستان ها و واحدهای تولیدی گل و گیاهان زینتی، توسط دو عامل “تیراژ تولید” و “هزینه تولید” محاسبه می شود.

توان رقابت گلخانه ها در بازار فروش

 

تیراژ تولید: افزایش تیراژ تولید محصول با استفاده از ماشینی کردن فرایندها، سبب کاهش محسوس هزینه های ثابت تولید در هر مجموعه شده و بر قدرت رقابت در بازار می افزاید.

هزینه تولید: انجام مکانیزه کارها به کمک بکارگیری ماشین ها در گلخانه کمک بزرگی به افزایش تیراژ تولید همزمان با قیمت پایین خواهد بود.

مساله تاثیرگذار دیگر در بازده اقتصادی گلخانه: توان تولید است.

“توان بالای تولید” معیار دیگر سنجش یک گلخانه اصولی و معتبر است که با استفاده محض از نیروی کار انسانی قابل دستیابی نخواهد بود.

هزینه های سربار گزاف تعداد بالای نیروی کارگری

 

نیروی کارگری و هزینه های سربار سالانه در گلخانه ها

در هر واحد تولیدی، هزینه کارگری بخش زیادی از هزینه ها را شامل می شود. به جز دستمزد و هزینه های ثابت مالی، هزینه فرصت شامل: وقت و انرژی بالای آموزش، تعامل با کارگران که عموما مهاجر هستند، بی نظمی و کارشکنی های سهوی یا عمدی و . . . از جمله هزینه های سنگینی هستند که بر واحد تولیدی تحمیل می شوند. این هزینه ها در سود و زیان یک واحد تولیدی نقش بسزایی دارند.

 هزینه های کارگری گلخان ها شامل هزینه دستمزد و فرصت

 

سرعت بالای کار توسط ابزار مکانیزه

کارهای طاقت فرسا که نیروی کارگری به سختی و کندی انجام می دهد، توسط ماشین ها و ابزار حرفه ای به سرعت و به راحتی صورت می پذیرد. مکانیزه کردن فرایندها در گلخانه کمک شایانی برای به حداقل رساندن نیروی انسانی و بهره وری بالاتر خواهد نمود. با استفاده از ماشین ها و کار مکانیزه قادر به تولید با سرعت بالا همراه با کیفیت بالاتر خواهیم بود. هزینه اولیه برای تهیه ماشین طی چند مرحله تولید سرشکن شده و در نهایت بازگشت خواهد داشت. بنابراین در مجموع و پس از برگشت سرمایه اولیه، در هزینه سرانه تولید کاهش چشمگیری رخ خواهد داد.

گلدان پرکن و کیسه پرکن تیداپارس

تیداپارس تولید کننده کامل ترین ماشین های گلخانه ای و کشاورزی در ایران، ماشین های گلدان پرکن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را طراحی و تولید نموده است. این ماشین ثبت شده در لیست مرکز توسعه مکانیزاسیون- مشمول وام های کم بهره استفاده از فناوری های نوین می باشد.

ماشین های گلخانه ای تیدا نیاز به نیروی کارگری را کاهش و با افزایش دقت و سرعت، بهره وری گلخانه ها را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

 

تولیدات تیداپارس با گارانتی تخصصی، کمک شایانی برای مکانیزه کردن گلخانه های تولید گل زینتی و آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *