مقایسه انواع رطوبت ساز و مه پاش های گلخانه

عملکرد همه آنها به این صورت است که قطرات آب را به ذرات ریز تبدیل کرده در محیط پخش می کنند. ذرات کروی بسیار ریز آب سطح تماس صدها برابری می یابند و انتشار آنها در محیط باعث افزایش رطوبت شده، در تماس با جریان هوا و با جذب گرمای محیط تبخیر شده دمای محیط را کاهش می دهند.

رطوبت سازهای گلخانه در انواع مختلفی وجود دارند. فوگر ها: سیستم های نازلی، سیستم های خنک کننده تبخیری (فن و پد) و سایر رطوبت سازهای گلخانه، دامپروری و سالن های پرورش قارچ . . .

در این مقاله به معرفی هر یک از آنها، مزایا و معایب شام می پردازیم و با ویژگی های هر یک آشنا می شویم. طبیعتا بسته به شرایط گلخانه و محیط مورد نظر بهترین سیستم می بایست انتخاب شود.

سیستم های فن و پد

سیستم های فن و پد از معمولی ترین سیستم های خنک کننده در گلخانه هاست. حداکثر توان خنک کنندگی این سیستم در حدود 12 درجه است. برای مناطق گرم و خشک و تقریبا معتدل بیشترین بازدهی را دارند. عملکرد این سیستم با افزایش رطوبت محیط بیرونی گلخانه کاهش می یابد. لذا در مناطق مرطوب کشور این سیستم کارایی چندانی ندارد. این سیستم در گذشته ارزانترین در میان سایر سیستم های خنک کننده بوده و بطور گسترده استفاده می شده.

از نواقص این سیستم، مصرف آب زیاد، و ایجاد گرادیان حرارتی از سمت پد به سمت فن است. گرادیان حرارتی یعنی تفاوت دمایی در دو منطقه به این صورت که در گلخانه هوای اطراف پد خنک تر از هوای اطراف فن خواهد بود و این موضوع باعث ایجاد اقلیمی متفاوت و غیر یکسان در محیط گلخانه خواهد شد.

در این سیستم ها برای کمک به یکسان سازی درجه حرارت، از جت فن ها در سقف گلخانه می توان استفاده کرد. البته حتی با وجود جت فن ها، فاصله فن ها از پد بیشتر از 30 الی 40 متر نباید باشد. بخصوص در مناطقی مانند شهرهای شمالی استان خوزستان، این فاصله نباید بیش از 30 متر باشد. گرنه شیب حرارتی زیادی رخ می دهد. (درواقع کار جت فن ها کاهش شیب حرارتی در طول گلخانه هاست.)

سیستم فن و پد

از معایب این سیستم:

قطعات مصرفی دارد. پدها پس از اتمام عمر مصرفی (مدتی پس از استفاده به مرور خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و از بین می روند.) نیاز به تعویض دارند. پدها عمدتا وارداتی هستند و پس از کاهش ارزش پول ملی ما، هزینه تامین پد نسبت به گذشته چند برابر شده و هر ساله شاهد افزایش قیمت پدها خواهیم بود. مشکل دیگری که اغلب گلخانه داران ایرانی با آن رو برو می شوند، کیفیت پایین آب مصرفی است. آب ها اغلب املاح فراوانی دارند که خود باعث کاهش عمر پدها و تجهیزات وابسته به آن می شود. در مجموع این سیستم پد و فن مناسب اقلیم های معتدل بوده و علاوه بر هزینه نصب و راه اندازی اولیه، نیاز به هزینه تعویض دوره ای دارند.

 

سیستم های مه پاش (فوگرها)

اگر بدنبال جایگزینی سیستم فن و پد برای خنک کردن گلخانه هستید، یا به دنبال ایجاد سیستم خنک کننده به موازات سیستم فن و پد هستید، از سیستم های مه پاش در گلخانه ها باید استفاده کنید. سیستم های مه پاش (فوگرها) آب را به ذرات بسیار ریز تبدیل می کنند. این ذرات ریز با افزایش سطح تماس با هوا و جذب گرمای محیط، تبخیر شده دمای اطراف را کاهش می دهند.

سیستم های مه پاش (فوگر)

میزان خنک کنندگی مه پاش ها:

میزان خنک کنندگی این سیستم برای هر فضایی قابل محاسبه است. هر 8/3 لیتر آب، در حدود 9400 BTU  انرژی گرمایی هوا را جذب می کند تا به بخار تبدیل شود. در برخی مناطق مثل شمالغرب و برخی مناطق غرب ایران احتیاج زیادی به سیستم فن و پد نیست و مه پاش کافی می باشد. و یا اینکه ساعات کاری سیستم فن و  پد را کاهش می دهد. این سیستم ها اغلب مناسب مناطق معتدل می باشند.

رطوبت ساز (مه پاش) تیدا:

دستگاه رطوبت ساز تیدا با تبدیل قطرات آب به ذرات بسیار ریز (اتومایز) و انتشار گسترده در محیط باعث جذب گرمای محیط و کاهش دما می شود. وجود فن و ایجاد جریان باد، روند تبخیر را تسریع و خنکای بیشتری حاصل می شود.

رطوبت ساز مه پاش تیدا

مزایای مه پاش رطوبت ساز تیدا:

  • پرتابل (تغییر مکان و ارتفاع نصب)
  • فاقد قطعات مصرفی و بی نیاز از هزینه های تعمیر و تعویض های دوره ای
  • قیمت مناسب با توجه به طول عمر بسیار بالا و کاهش چشمگیر هزینه های سربار
  • قابلیت محلول پاشی و انتشار کود و سموم محلول در آب
  • موتور پرقدرت و صدای کم در هنگام کار
  • استفاده مجزا از فن بدون جریان آب

مناسب برای استفاده در گلخانه ها، سالن های نگهداری دام و طیور، سالن های پرورش قارچ و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *