بسیاری از تولیدکنندگان قدیمی گیاهان زینتی، شیوه سنتی پرورش گیاهان و کار کارگری را ترجیح می دهند. برخی از آنها این تصور را دارند که دخالت مستقیم نیروی انسانی احتمالا کیفیت بالاتری را در تولید ارائه می دهند. در این میان تولیدکنندگان نو اندیش و نوآوری هستند که می خواهند از فرصت های جدید بازار استفاده كنند، این افراد به دنبال افزایش بازدهی کار و افزایش حاشیه سود در مجموعه تحت مدیریت خود هستند. بنابراین به دنبال استفاده از روش های مکانیزه و مدرن برای گلخانه خود در جهت افزایش کمیت و کیفیت بر می آیند.

 

تصمیم برای مکانیزه کردن گلخانه های تولید گل زینتی

 

تصمیم برای شروع

در نگاه اول استفاده از ماشین برای پرکردن گلدان از بستر کشت، برای تولیدکنندگان می تواند کمی عجیب و همراه با استقامت در تصمیم گیری باشد. اما به تدریج با آشنا شدن با این ماشین ها و بهره مندی از تجربه سایر کشورهای پیشرفته در بکارگیری ماشین ها و مکانیزه کردن فرآیند ها، همه تولیدکنندگان برای کاهش زمان و هزینه های تولید می باید  سرمایه گذاری برای تامین تجهیزات جدید را آغاز کنند.

 

سرعت بالا با ماشین گلدان پرکن

 

نحوه کارکرد ماشین گلدان پرکن

هدف از ساخت دستگاه های گلدان پرکن، مکانیزه کردن عملیات پرکردن انواع گلدان از مواد بستر کشت در گلخانه ها است. مکانیزم کار به این صورت است که گلدان ها در امتداد نوار نقاله حمل شده و با مخلوطی از خاک بستر کشت پر می شوند. بعضی از ماشین ها به مته یا سوراخ کن مجهز شده اند تا حفره در مرکز گلدان ایجاد شود. ایجاد حفره، برای افزایش سرعت در کاشت گیاهان توسط کارگران است. در ادامه گلدان های کاشته شده با حرکت روی نوار نقاله مسیر مشخص و تعیین شده تا محل انبار را به سرعت می پیمایند.

مدل های پیشرفته تری از ماشین های خاک پرکن نیز ساخته شده اند که امکانات بیشتری در اختیار واحد تولیدی قرار می دهند. این ماشین های معمولا از سرعت بالاتری برخوردار هستند و برای واحدهای تولیدی بزرگتر استفاده می شوند.

در این ماشین های پیشرفته معمولا تحویل گلدان به نوار نقاله به صورت اتوماتیک انجام شده، می توان مخزن مجزا برای ترکیب بستر کشت را عرضه کرد. امکان صاف کردن سطح گلدان پس از پر شدن و جمع آوری خاک اضافه و استفاده مجدد از آن از دیگر امکانات این ماشین ها می باشد.

 

انتخاب تجهیزات مکانیزه برای تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی

تجهیزات پرکن گلدان در انواع مختلف اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، می تواند به تولیدکنندگان گیاهان گلدانی و زینتی در افزایش بهره وری کمک کند. گام اول انتخاب نوع ماشین خاک پرکن است که باید با مشاوره و بررسی انتخاب شود.

انتخاب تجهیزات مکانیزه برای تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی

 

موارد مهم در انتخاب ماشین خاک پرکن

  • سرعت کار
  • نوع گلدان
  • سایز گلدان

 

سرعت پر کردن گلدان ها در هر ساعت. بر اساس مساحت گلخانه و تیراژ تولید در هر دوره، برای انتخاب ماشین گلدان پرکن تصمیم گیری می شود. ماشین های پرکن اغلب از 1000 تا حدود 8000 گلدان را در هر ساعت پر می کنند. بسته به نیاز هر گلخانه ماشین مناسب با سرعت مطلوب انتخاب می شود. برای یک گلخانه کوچک نیازی به هزینه زیاد و انتخاب ماشین با سرعت بالا نیست.

نوع گلدان مورد استفاده. بسته به اینکه هر گلخانه نیاز به پرکردن کیسه برای تولید نهال دارد یا گلدان، نوع ماشین انتخاب می شود. برخی ماشین های خاک پرکن صرفا قابلیت پر کردن گلدان و برخی فقط کیسه پر می کنند. انواعی از این ماشین ها نیز قادر به پر کردن گلدان و کیسه، هر دو هستند.

سایز گلدان و انتخاب ماشین. بر حسب نیاز مجموعه و سایز گلدان مصرفی، ماشین مناسب را انتخاب کنید. هر ماشین خاک پرکن قابلیت پر کردن گلدان با سایزهای مشخصی را داراست. بر اساس کاتالوگ دستگاه و قابلیت ماشین همچنین نیاز گلخانه خود، ماشین مناسب را انتخاب نمایید.

در مقالات آینده انواع ماشین های گلدان پرکن بر اساس سایز پر کردن گلدان را بیشتر توضیح خواهیم داد.  

 

مزیت استفاده از ماشین گلدان پرکن

استفاده از ماشین های پرکن خاک برای انواع گلدان در مقایسه با انجام همین عملیات به صورت دستی، می تواند به معنای افزایش ده برابری بهره وری باشد. این یعنی صرفه جویی در وقت و هزینه بسیار زیاد، درحالی که انجام این کارها  توسط نیروی کارگری، یک روند طولانی و خسته کننده خواهد بود. در مقالاتی آتی بیشتر به این مساله خواهیم پرداخت.

نوشته شده توسط واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی تیداپارس

 

Tell: 09904823436-39

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *