نشاکاری مکانیزه روشی است که در آن نشا به وسیله دستگاه نشاکار اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک کاشته می شود. این روش کاشت برای انواع سبزیجات و صیفی جات مانند گوجه فرنگی، بادمجان، کاهو، پیاز و … همچنین محصولاتی مانند چغندرقند، کلزا، پنبه و… کاربرد دارد. یکی از کارهای ضروری برای حفظ سلامت نشای کاشته شده در مزرعه، پیشگیری از آفات و بیماریهای گیاهی در زمان قبل از نشاکاری و از محیط گلخانه است. در ادامه با برخی از روش های پیشگیری آشنا می شویم.

گلخانه مدرن

1- گلخانه مدرن اولین گام

در گلخانه های مجهز و پیشرفته مدیریت و کنترل آفات و بیماری ها آسانتر است. 

 

2- پاک سازی گلخانه از بقایای گیاهی کشت قبل

بقایای گیاهی به جا مانده از کشت قبل می تواند بیماری یا آفات را به کشت بعدی منتقل کند. بنابراین محیط گلخانه باید کاملاً از بقایای گیاهی پاکسازی شود.

سینی کاشت نشا

3- بهداشت محیط گلخانه

قبل از شروع فصل کشت می بایست تمامی قسمت های گلخانه، ابزار و تجهیزات مورد استفاده در مراحل کاشت و داشت محصول را به خوبی ضدعفونی نمود. استفاده از بسترهای کشت ضدعفونی شده و سینی های کاشت استاندارد نقش بسزایی در سلامت نشای تولیدی دارد. برای هر گلخانه از ادوات و وسایل همان گلخانه استفاده شود. تا جایی که ممکن است کارگران بین گلخانه ها رفت و آمد نکنند و درصورت لزوم قبل از ورود به گلخانه کفش ها، لباس و سایر وسایل ضدعفونی شوند.

استانداردهای لازم در گلخانه

4- به کاربردن استانداردهای لازم در ساختار فنی گلخانه

تغييرات ناگهانی دما و رطوبت و شرایط نامساعد رشد، ازجمله تنش هاي گلخانه اي هستند که گياهان را به آفات و بيماري ها حساس می کنند. ابزارهای سنجش و کنترل دما و رطوبت، تجهیزات تهویه ای مناسب، پوشاندن تمامی منافذ و دریچه ها با توری مناسب (حداقل از 28 مش به بالا) از جمله مواردی هستند که در یک گلخانه استاندارد مورد نیاز هستند. گلخانه باید فقط دارای یک درب ورود و خروج باشد که به طور خودکار باز و بسته شود.

جتناب از كشت گیاهان میزبان آفات در نزدیکی محل كشت و مبارزه با علفهای هرز

5- اجتناب از كشت گیاهان میزبان آفات در نزدیکی محل كشت و مبارزه با علفهای هرز

برخی از گیاهان، میزبان و پناهگاه بسیاری از آفات در فصل زمستان هستند. از کشت و پرورش چنین محصولاتی در اطراف گلخانه خودداری شود. اطراف گلخانه باید به طور مرتب بازدید شود و با علف های هرز اطراف آن مبارزه شود.

استفاده از آب آبیاری تمیز و عاری از آلودگی در گلخانه

 

6- استفاده از آب آبیاری تمیز و عاری از آلودگی

آب نهرها و یا آبی که توسط جوی ها به محيط وارد می شوند، ممکن است در طول مسیر آلوده به عوامل مختلف شوند. بهتر است آب قبل از استفاده درون مخزن هایی ذخيره شود سپس توسط فيلتر و مواد ضدعفونی آلودگی زدایی گردد.

7- کاشت بذرهای ضدعفونی شده

استفاده از بذوری که ضدعفونی و گواهی شده باشند، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای نشا به بیماری ها و قارچ ها دارد.

کاشت بذر ضدعفونی شده در سینی نشا

توجه کنید که حداقل هفته اي دوبار باید بخشی از گياهان گلخانه را مورد بازرسی قرار دهید. هنگام بازرسی باید به پشت برگ ها، کنار رگبرگ ها و سایر مکان های اختفاي آفات و محل هاي بروز بیماری ها توجه کنید.

نوشته شده توسط واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی تیداپارس
Tell: 09904823436-39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *