خانواده کیوکوربیت ها شامل: خیار، هندوانه، انواع ملون ها . . .  می باشد.

انواع روش های پیوند زدن نشاء:

پیوند زدن نشا به روش های مختلفی انجام می شود. رایج ترین آنها:

پیوند با ایجاد حفره

پیوند تک لپه ای

پیوند تماسی

این سه روش پیوند بطور گسترده ای در گلخانه ها استفاده می شود.

دلیل پیوند نشاء در خانواده کیوکوربیت ها

از جمله مهمترین دلایل پیوند در خانواده کیوکوربیت ها موارد زیر می باشند:

افزایش قدرت گیاه

تحمل پذیری در برابر تنش های آبیوتیک (غیر زنده)

مقاومت در برابر پاتوژن های گیاهی که از خاک منتقل می شود

به کمک پیوند زدن نشای گیاهانی مانند خربزه، هندوانه، خیار و . . .  بر پایه کدو، یک نشای پیوندی قوی و مقاوم در برابر انواع تنش های محیطی خواهیم داشت. تنش های محیطی مانند شوری خاک، خشکی، بیماری ها . . .  خصوصا در خاک های ایران و بسیاری زمین ها که کشت متوالی محصول و استفاده از کود و سموم شیمیایی در گذشته رایج بوده و آسیب های بسیاری به زمین وارد کرده است. بیماری های خاکزی و مقاومت بیماری ها به سموم از جمله معضلات کشاورزی امروزه است. به کمک نشای پیوندی تا حد زیادی با این مسائل مبازره خواهد شد.

در شکل زیر انواع روش های پیوند را مشاهده خواهید نمود:

 

روش های پیوند نشاء

پیوند با ایجاد حفره A, B

پیوند اتصالیD, E, J

پیوند با پین (سوزن) H ,I

پیوند تماسی زبانه ای C

پیوند شکافیF,G

 

پیوند با ایجاد حفره

این شیوه پیوند به طور معمول برای هندوانه استفاده میشود

در پیوند زدن هندوانه (به عنوان نشای پیوندک)، نشا پایه معمولا کدو یا کدو مسما است. سایز نشا پیوندک هندوانه میبایست کوچکتر از نشا پایه باشد. بذرهای هندوانه 7 تا 8 روز بعد از کشت بذرهای گیاه پایه (کدو) یا 3 تا 4 روز بعد از آن کشت می شوند.

در این روش پیوند برگ سمت راست که شامل نقطه رویشی هست باید به دقت و به شدت با یک حرکت پیوسته جدا شود. یک سوراخ با بامبو یا سوراخ کن پلاستیکی و یا دریل، با زاویه کج در جهت طولی در ناحیه جوانه برداشته شده، ایجاد می شود. بخش هیپوکوتیل نشا هندوانه بوسیله برش شیب دار با منتها الیه مخروطی برای ورود و جاگیری ساده داخل منفذ نشا پایه، آماده می شود. گیاه پیوند زده شده داخل محیط مناسب جهت جوش خوردن قرار می گیرد.

روش تولید نشای پیوندی در گلخانه

 

پیوند تماسی زبانه دار

در این روش پیوند، نشاهای پایه و پیوندک از لحاظ ارتفاع و قطر ساقه مشابه هستند.

بذرهای پیوندک: هندوانه، خیار و ملون های معمولی

کشت بذر گیاه پیوندک 5 تا 7 روز زودتر از بذرهای نشاء پایه انجام می شود. نقطه رویشی پایه می بایست به دقت قبل از عمل پیوند برداشته شود. امکان دارد یک لپه هم به همراه زدودن نقطه رویشی جدا شود برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که از چند رویشی در گلخانه جلوگیری شود. برش پیوندی برای نشا پایه باید در جهت رو به پایین و برش پیوندک در جهت رو به بالا و معمولا با زاویه یکسان 30 تا 40 درجه نسبت به محور عمود انجام می شود. گیره های پیوند برای فیکس کردن موقعیت پیوند در قسمت پیوند زده شده، قرار می گیرد. گیاهان پیوند شده در سینی نشا کشت می شوند. بعد از سپری شدن دوره التیام، قسمت بالای نشا پایه برداشته می شود و ریشه های پیوندک نیز بریده می شوند.

در مقاله بعدی به معرفی سایر روش های پیوند زدن نشا خواهیم پرداخت

 

پیوند دستی از گذشته تا امروز، روش اصلی پیوند بوده است. درحال حاضر ماشین های پیوندزن و ماشین های نیمه اتوماتیک و ربات هایی برای پیوندزن مکانیزه نشاء ساخته شده و توسعه پیدا کرده اند و برای تولید تجاری نشای پیوندی در تیراژ بالا در دسترس می باشد.

تیداپارس، تولیدکننده ماشین های تخصصی گلخانه، ربات پیوند زن نشا را برای تولید نشای پیوندی به صورت تجاری و در تیراژ بالا عرضه نموده است. پیوندزن نشاء تیداپارس قابلیت پیوند 400 نشا در هر ساعت. تولید مکانیزه و سریع نشاء پیوندی با دقت بسیار بالا

ثبت شده در سایت مرکز توسعه مکانیزاسیون و مشمول دریافت وام

 

واحد مشاوره و فروش

تلفن همراه: 9- 09904823436

تلفن ثابت: 4- 34209120  026  و 3- 34090070 -026

ما را در شبکه های اجتماعی با نام TIDAPARS جستجو و دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *