بذرکار سینی نشا

در کشاورزی پیشرفته امروزه کشت نشایی از اهمیت بالایی برخوردار است و اغلب کشاورزان خود را درگیر خرید بذر و کشت مستقیم آن نکرده و از نشا استفاده می کنند. با توجه به بحران آب و خاک در سراسر دنیا و خصوصا در ایران، ما هم ناگزیر به استفاده از نشا و کشت های نشایی هستیم. کشت نشایی مزایای بسیاری دارد، از جمله:

کاهش مصرف آب و دیگر نهاده ها از جمله کود، سم و مصرف سوخت
کاهش مصرف بذر
زود بازده شدن محصول
افزایش دوره اقتصادی برداشت محصول
نشا های عاری از بیماری، آفت، تنش
بهترین روش کشت نشایی، استفاده از نشای کشت شده در سینی نشا یا به اصطلاح نشای توپی می باشد. کاشت دستی بذر در سینی نشا کاری بسیار طاقت فرسا، کند و هزینه بر است. برای کشت بذر در سینی در تیراژ بالا از ماشین بذرکار سینی نشا (سیدر) استفاده میشود. سیدر تیدا با کیفیت عالی متریال و ساخت مهندسی دقیق، دقیق ترین و سریع ترین دستگاه بذرکار حال حاضر در بازار ایران می باشد.

ویژگی های متمایز سیدر تیدا:

قابلیت کشت در انواع سینی های رایج در ایران: پلی استایرن و یونولیتی
قابلیت کاشت انواع بذر: پوشش دار و بدون پوشش، قابلیت کاشت بذور ریز انواع گل
بذرکار نوع درامی زنجیری: سرعت و دقت بسیار بالاتر از سیستم های سوزنی و تسمه ای
سینی های پلی استایرن به دلیل ارزانی و . . . برای کشت نشا در ایران رواج بیشتری دارند. ضعف اغلب سیدرهای وارداتی توان کشت صرف در سینی های یونولیتی میباشد که منجر به تحمیل هزینه سربار زیادی برای گلخانه داران خواهد شد.
سیدر تیدا با کشت دقیق بذر در مرکز سلول سینی به واسطه دقت درام سوراخ زن در حفر سوراخ در مرکز+ دقت درام کشت بذر، منجر به ریشه دوانی و کیفیت بهتر نشا تولیدی می گردد.
از ویژگی های خاص سیدر تیدا استفاده از مکانیزم انتقال حرکت زنجیری است و سبب عملکرد بسیار دقیق سیدر شده است. گام زنجیر با فاصله مرکز به مرکز حفره های سینی منطبق و کشت دقیقا در مرکز سلول ها صورت می گیرد.
مجهز به سیستم بذرکار استوانه ای کاملا هوشمند با قابلیت های:
تمیزکننده سوراخ ها قبل از هر بار بذرگیری
قابلیت تنظیم فشار هوا برای سقوط بذر
قابلیت تنظیم فشار تک کن جهت تک نمودن بذور
قابلیت تنظیم فشار وکیوم
به دلیل سنسورهای الکترونیکی در هنگام نبود سینی عمل کاشت بذر صورت نخواهد گرفت. این دستگاه به دلیل ساختار درامی خود نسبت به سیدرهایی با ساختار ردیفی، از سرعت و دقت کار بسیار بالاتری برخوردار می باشد.
بذرکار سینی نشا، ماشینی ضروری برای تولید اقتصادی در گلخانه های تولید نشا است. افزایش تیراژ تولید بدون افزایش هزینه بالای کارگری همراه با دقت و کیفیت بالای کشت از مزایای کشت مکانیزه بذر در سینی می باشد.